Podatek VAT czyli podatek od towarów i usług, to danina, która dotyczy zarówno sprzedawców, jak i nabywców, ponieważ jego wartość jest doliczana do wartości netto transakcji kupna-sprzedaży produktów czy usług.

Obecnie w Polsce podstawowa stawka podatku VAT wynosi 23%. W niektórych przypadkach przewidzianych ustawowo zastosowanie mają stawki obniżone, tj. 0%, 5% i 8%.

Zgodnie z art. 15 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą.  Ogólnie rzecz biorąc Vatowcami są wszyscy przedsiębiorcy sprzedający towary lub świadczący usługi na rynku.

Kto może być zwolniony z bycia Vatowcem?

Natomiast nie każdy przedsiębiorca musi być vatowcem. Są dwie możliwości zwolnienia z VAT – przedmiotowe i podmiotowe.

Zwolnienie podmiotowe

Warunkiem jest wartość rocznej sprzedaży jakiej dokonuje przedsiębiorca. Dopóki wartość sprzedaży w poprzednim roku nie przewyższa 200.000 zł, przedsiębiorca nie ma obowiązku rejestrowania się jako podatnik VAT. Należy pamiętać, że w pierwszym roku prowadzenia działalności limit 200tys.zł liczony jest proporcjonalnie do liczby miesięcy jakie pozostały do końca roku podatkowego.

Zwolnienie przedmiotowe

Zwolnienie uwarunkowane jest przedmiotem sprzedawanych towarów czy świadczonych usług. Z takiego zwolnienia mogą korzystać przedsiębiorcy świadczący usługi m.im.:opieki medycznej, nauczania języków obcych, usług finansowych, prywatnego nauczania.

Kto zobligowany jest do bycia podatnikiem VAT?

Ustawa o VAT określa szczegółowo jacy przedsiębiorcy ze względu na prowadzoną działalność mają obowiązek rejestracji jako podatnicy VAT. Są to przedsiębiorcy świadczący usługi m.in.: prawnicze, doradztwa, jubilerskie, ściągania długów, a także dokonujący sprzedaży towarów m.in.: sprzętów elektrycznych, elektroniki, motocykli, samochodów, terenów budowlanych, itp..