Ustal, czy faktura dotarła już do kontrahenta.
W przypadku gdy nie doszło do transakcji i faktura sprzedaży nie dotarła jeszcze do kontrahenta, masz możliwość anulowania dokumentu.
Natomiast w sytuacji, gdy doszło do transakcji, dostarczyłeś już fakturę sprzedaży do klienta i zawiera ona błędy to może być skorygowana jedynie za pomocą innego dokumentu.
Ustal kto zauważył błąd i zdecyduj, kto dokona korekty.
Dokument można skorygować na 2 sposoby – za pomocą faktury korygującej i noty korygującej.
Podstawową różnicą pomiędzy tymi dokumentami jest podmiot, który je wystawia:
- fakturę korygującą wystawia tylko i wyłącznie sprzedawca,
- notę korygującą wystawia nabywca faktury.
Ustal jaki rodzaj błędu został popełniony.
Jeśli błąd na fakturze sprzedaży dotyczy danych merytorycznych (np. błąd w NIP, adresie, nieprawidłowe daty, itp.) lub pozycji faktury (błąd w stawkach VAT, zmiana lub stwierdzona pomyłka w cenie, udzielony rabat, itp.) to musi być skorygowany fakturą korygującą.
Natomiast jeśli błąd na fakturze jest mało istotny (np. wkradła się literówka w nazwie kontrahenta lub mały błąd w NIP) to nabywca może wystawić notę korygującą. Taki błąd może być skorygowany zarówno za pomocą noty korygującej jak i faktury korygującej wystawionej przez sprzedawcę.
Uzgodnij korektę z kontrahentem i zachowaj dokumentację.
Uzgodnij z kontrahentem powód wystawienia dokumentu korygującego, przedstaw rozwiązanie i potwierdź z nim zasadność wystawienia dokumentu. Zachowaj całą dokumentację, ponieważ w razie kontroli jest ona obowiązkowa, a może też przydać się w sytuacji, która wymaga śledzenia historii całej transakcji.