Od 1 sierpnia 2023 r. małe firmy będą mogły opłacać niższe składki przez kolejny rok - ustawę dotyczącą tzw. Małego ZUS Plus podpisał Prezydent RP. Dzięki temu właściciele tych firm będą mogli płacić niższe składki ZUS łącznie przez 48 miesięcy.

Jak poinformowała 26 lipca 2023 r. Kancelaria Prezydenta RP, podpisana przez prezydenta ustawa ws. Małego ZUS Plus, dzięki której od 1 sierpnia 2023 r. przedsiębiorcy korzystający z ulgi w składkach na ubezpieczenie społeczne będą mogli opłacać niższe składki przez dodatkowe 12 miesięcy.

Mały ZUS Plus (MZ+) to ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych firm. Z wydłużonego okresu obowiązywania MZ+ będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy przynajmniej w jednym miesiącu w 2023 r. korzystali z ulgi. MZ+ nie obejmuje składki zdrowotnej.

Kto może skorzystać z przedłużenia Małego ZUS Plus?

Przedsiębiorcy, którzy korzystają obecnie z Małego ZUS Plus i których przychód w roku poprzedzającym nie przekroczył 120 tys. zł, będą mogli dłużej o rok opłacać niższe składki ZUS.

Jeżeli przedsiębiorca zakończył korzystanie z Małego ZUS-u Plus w 2023 roku, bo minęło już 36 miesięcy, ale nadal spełnia pozostałe warunki ustawowe, to może zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 31 grudnia 2023 r. Od kolejnego miesiąca ponownie będzie mógł opłacać składki w ramach MZ+ – przez okres 12 dodatkowych miesięcy z prawem do ulgi.

Podstawa wymiaru jego składek na MZ+ nie może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok. Nie może być też niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

Obecnie z Małego ZUS Plus mogą skorzystać przedsiębiorcy maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia firmy, o ile m.in. ich roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł oraz kolejny warunek - w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili działalność przez co najmniej 60 dni.